PL logo EN
Szukaj |
15:00 - Przeglądy filmów (2) + rozmowy z artystami
Miejsce: ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto, Gdańsk, sala 101
 
1. Karmasz Andrzej ODSTRASZANIE 2016 Polska  13:25
 
 
Odstraszanie projekcji kolonii nietoperzy zamieszkujących wyspę Bali. Postrzegane na dalekim wschodzie jako pomyślny, dobry znak, tutaj widzimy w nich zapowiedź nadchodzącego nieszczęścia. Co więcej ich drżenie mięśniowe może być postrzegane jako stan dyskomfortu i stresu - ssaki te w ramach termoregulacji socjalnej gromadzą się dla wytwarzania wspólnego ciepła. Ich fizjonomia, nietypowość, nasze zabobony i strach przed nieznanym wpłynęły na negatywny odbiór i kreację wizerunku czegoś niechcianego, innego, czy obcego. Dźwięki podczas projekcji jak zawołania, zaczepki, tupnięcia, syczenie, krzyki budzą popłoch. Odstraszają obraz w pewnym sensie urzekający, miły dla oka, przyjemny a jednocześnie obraz nieczuły, całkowicie obojętny na słowo – precz.  Jest to przestrzeń konfliktu, gdzie zabiegi przepędzenia obcego skazane są na niepowodzenie.
 
Andrzej Karmasz jest artystą sztuk wizualnych. Urodził się w 1976 roku w Gdańsku. Jest absolwentem wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Joshibi University of Art and Design w Japonii. W swej twórczości porusza tematy związane z antropologią, oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami – fotografią,  wideo, działaniami performatywnymi.
 
2. Sojo Kepa Hileta 2016 Hiszpania 19:50
 
 
Jest rok 1925. W niewielkiej baskijskiej wiosce odbywa się stypa dla Inge, nagle zmarłej młodej żonie Mikela Martikoreny. Będący głową rodziny Martin, któremu wizytę składają wszystkie miejscowe osobistości, niepokoi i się brakiem swojego średniego syna Joanesa, który po ukończeniu teologii zwariował i chodzi po okolicznych wzgórzach nauczając o zmarłych zmartwychwstaniu. 
 
Ur. 1968 w Laudio, Kepa Sojo uzyskał doktorat z historii sztuki i wykłada historię kina na uniwersytecie w Kraju Basków. Specjalizuje się w kinie hiszpańskim epoki frankistowskiej i twórczości Luisa García Berlangi. Za swe prace audiowizualne otrzymał ponad 70 nagród w kraju zagranicą; w roku 2015 był również nominowany do nagrody Goya za film krótkometrażowy Loco con ballesta. Od 2009 jest koordynatorem festiwalu Cortada Festival w Vitoria-Gasteiz.
 
← Powrót
Następna edycja za:
-64 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news